Home » Přírodní léčba

Přírodní léčba

Přírodní léčba

A

Agranulocytóza

Agranulocytóza (Agranulocytosis) je následek také nedostatku vitamínu B6, je to tedy avitaminóza.

Příznaky: zimnice, horečka, nevolnost, zvracení, při akutní formě kolaps, při vleklé formě vředově – gangrenózní změny nosohltanové sliznice, ústní dutiny, méně často zažívacího traktu a ženských pohlavních orgánů.

Objevuje se nejčastěji po lécích užívaných při mnoha krevních nemocech, např. v průběhu léčby leukémie chemickými prostředky (cytostatiky). Méně často (jen u dospělých) vzniká při vleklém revmatismu nebo při rekonvalescenci po nakažlivých nemocech.

1) Je třeba vzít v úvahu to, co je uvedeno pod heslem „Celková avitaminóza“ a doplnit nedostatek vitamínu B6 ve výživě.
2) Nať přesličky 6 dílů, rdesna ptačího 4 díly a konopice 3 díly – dvakrát denně necelé půl lžičky bylin rozmělněných na prážek.
3) Kořen hořčice, kořen prvosenky, plody jalovce, nať pelyňku brotanu, nať srdečníku, nať rozchodníku – třikrát denně sklenici odvaru.
4) Dvakrát denně lžíci pšeničných otrub.
5) Propolis – jednou denně 15 kapek.
6) K – turín, petržel.

B

Bolesti

Proti bolesti: nať máty, nať mořeny, nať komonice lékařské, vrbová kůra, květ levandule.

Bolesti končetin

Nedostatek vitamínu kyseliny listové. Zde je nutno poznamenat, že bolesti končetin způsobené nedostatkem vitamínů ve stravě se velmi zřídka objevují samostatně. Je třeba zajistit zbývající příznaky a léčit všechny dohromady.

Je nutno:
1) Vzít v úvahu to, co je uvedeno pod heslem „Celková avitaminóza“ a doplnit nedostatek vitamínu Bw ve výživě.
2) Používat koupele končetin se zahřívacími účinky v celeru, mátě apod.
3) Propolis – dvakrát denně 20 kapek.

Bradavice

Bradavice (Verrucae).

1/ Čerstvá šťáva z vlaštovičníku nebo čerstvá šťáva z pampelišky – mazat bradavice a nechat zaschnout. Opakovat celou sezónu.

2/ Nať vlaštovičníku rozmělněná na prášek, smíchaná s lanolínem a vazelínou jako mast k mazání bradavic v zimě.

C

Celková avitaminóza

Je zřejmé, že přírodní vitamíny se navzájem podporují a jeden působí vůči druhému jako stimulační prostředek, stabilizační prostředek, katalyzátor apod.
Jestliže navrhujeme léčbu také pomocí výživy, nedomáháme se použití nějakých riskantních chemických prostředků nebo ještě nebezpečnějších chirurgických zákroků, nýbrž správné výživy, která sama o sobě nemůže vyvolat negativní důsledky. Je zřejmé, že takový pohled na věc, jako je léčba výživou, obrací naruby celou dietetiku, u jejichž základů leží nedostatek logiky v naší přípravě jídel. Jestliže zelí způsobuje nadýmání pacienta, nepoužívejme zelí. Takovýto způsob omezování některých jídel, která jsou sice těžce stravitelná, ale obsahují velké množství vitamínů, vede k avitaminózám, jako jsou např. neurózy, atonie žaludku, nedostatečnost jater, vředová onemocnění, při nichž se trávení dále zhoršuje. Neboť správným způsobem léčby trávicího traktu je léčba tzv. hořkými bylinami a dále přidávání do jídla koření podporujícího trávení jako je: kmín, majoránka, bylinný pepř, paprika, koriandr, hořčice, křen, anýz, černucha, kopr, saturejka zahradní, estragon, které nejsou, jak se nesprávné soudí, „ostrým“ a „škodlivým“ kořením, což si můžeme ověřit na svém nebo cizím, na nemocném nebo zdravém žaludku.
Také by nás nemělo plést, že při avitaminózách neúčinkují vitamíny podávané v tabletách, což by tedy ukazovalo na jinou než vitamínovou příčinu nemoci, kterou tady označujeme jako avitaminózu. Neboť pokud v některém případě např. při nemocniční léčbě přineslo používání vitamínů v tabletách nějaké výsledky, lze to s určitostí přičíst jinému způsobu výživy, na který pacient v nemocnici přešel. Pouze nečetných případech přípravky obsahující více vitamínů, jako multivitamin, a pod. přinášejí určité výsledky (pokud je játra snášejí), ale plnou důvěru můžeme chovat pouze k přírodním vitamínům obsaženým v potravinách. Nacházejí se v nich téměř vždy v širším spektru a navíc mají vhodnou „společnost“ aminokyselin, stimulátorů, katalyzátorů a jiných mikrosoučástí, jejichž úlohu kolikrát ani neznáme.
Při diagnostikování nemoci, u které jsme přesvědčení, že jde o avitaminózu, bychom měli mít na zřeteli také to, že avitaminózy se někdy vyskytují hromadně. Např. lupus může být obklopen ložisky lupenky, v podpaždí a na dolních končetinách se může vyskytoval zapáchající pot, mohou se objevovat revmatické potíže a dna a tyto věci nemají spolu nic společného. Podobně žaludeční neuróza a žaludeční vředy se mohou vyskytovat odděleně nebo současně, ale není mezi nimi žádná příčinná souvislost.
Existuje mnoho příčin, které k tomu vedou, ale snad nejzávažnější z nich je stále menší množství času věnovaného problémům výživy. Tato „časová úspora“ začíná už v kuchyni: připravit si k jídlu cokoliv – ale hlavně rychle, cokoliv
– jen abychom se najedli, cokoliv – jen aby to nebylo drahé, cokoliv,
– hlavně abychom si připravili jídlo na tři až čtyři obědy nebo večeře najednou.
(Pokračování textu…)

Chronický lišej

Chronický lišej (Lichen chronicus) je označován jako vleklý v důsledku dlouhodobého léčení dermatologickými prostředky (zevně). Je tedy třeba potvrdit nebo vyvrátit jiné možné příčiny jako cukrovku, poruchy trávení, poruchy žláz s vnitřní sekrecí, avitaminózy, celkové vyčerpání, a to, co zjistíme, léčit současně. V každém případě zanechat konzumace veškerých alkoholických nápojů.

1) List maliníku, nať zeměžluče, nať šalvěje, list ořechovníku, kořen pampelišky – zápar.
2) List vlašského ořechu, list jitrocele, nať pelyňku, květ divizny, jalovec – zápar.
3) Propolis – každý druhý den mazat postižená místa.

Cizopasní červi

Cizopasní červi (Helminthismus) – jsou nejčastěji následkem nedostatečné kontroly chovu a následovné porážky jatečných zvířat(tasemnice), nedostatečné osobní hygieny, zácpy, nesprávného postupu při zacházení se psy(roupy, škrkavka) a špatných hygienických podmínek na WC (roupy). Proti červivé prostředky se používají vždy nalačno.

Z toho jednoznačně vyplývá, dodržujte základní hygienu a předejdete tím, mnoha nemocem!

K

Krev čistí

Krev čistí: nať macešky, nať rozrazilu, nať jahodníku, nať popence břečťanovitého, nať přesličky, nať benediktu, nať brutnáku, květ smilu písečného, květ sedmikrásky, list brčálu, list brusinky, list maliníku, list břízy, kořen lopuchu, kořen čekanky, kořen pampelišky, chmelové šišky.

N

Nemoci kloubů

Nemoci kloubů (Arthropatiae) – nedostatek vitamínu D.

Je třeba vzít v úvahu to, co je uvedeno pod heslem „Celková avitaminóza“ a doplnit nedostatek vitamínu D ve výživě.

O

Otok břicha

Otok břicha (Ascites) – je vždy následkem jiných neléčených nemocí ledvin, jater, srdce, leukémie, chudokrevnosti atp., což je třeba mít především na zřeteli.
Příznaky: hromáždění transsudátu v břišní dutině bez viditelného zánětu je následkem špatného krevního oběhu a špatné práce ledvin. Nahromadí se tak i 5 až 10 litrů tekutiny, břicho je vyduté a napjaté, kůže lesklá a hladká, pupek vydutý. Následkem tlaku tekutiny směrem nahoru je bránice zdvižená, což znesnadňuje dýchám a práci srdce. Pacient trpí dusností, pocitem tíhy v břiše, bolest při tlaku nejčastěji nepociťuje.

1) Omezit sůl a kouření.
2) Lázně: borovicové, jedlové a smrkové jehličí – půl kg na jednu lázeň, nebo: květ heřmánku, nať mateřídoušky, oddeněk puškvorce, pupeny břízy, kořen anděliky, chmelové šišky – celkem půl kg na jednu lázeň, povařit ve 3 až 4 litrech vody a scedit do vany.
3) Hotové bylinné přípravky.
4) List medvědice lékařské, fazolové lusky po 3 dílech, pupeny břízy 5 dílů, semeno petržele 4 díly, dva až třikrát denně odvar.
5) Nať zlatobýlu, list břízy, list meduňky, kořen libečku lékařského, každou hodinu několik doušků záparu (při těžkém průběhu).
6) Květ hlohu, květ černého bezu, květ tužebníku jilmového, nať srdečníku, nať řebříčku, nať kopytníku evropského s kořeny, kůra krušiny olšové – každé 2 až 3 hodiny sklenici odvaru (při současné nedostatečnosti jater).
7) List břízy, semeno petržele, kořen jehlice trnité, plody jalovce – dvakrát denně sklenici odvaru (při lehčím průběhu).
8) Lípový květ, květ černého bezu, kořen anděliky – každou hodinu lžíci záparu (při velmi těžkém průběhu).

P

Plané neštovice

Plané neštovice (Varicella)

1) Plody kopru, lipový květ, kůra krušiny olšové, nať mateřídoušky – dvakrát denně odvar.

Popáleniny

Opařeniny (Combustio).

1) Květ měsíčku lékařského nebo pampelišky zalít vařící vodou jako u omrzlin a přikládat obklady vždy na 5 až 6 hodin. Posypávat výtrusy plavuně (Lycopodium).

2) Obklad ze lněného oleje rozmixovaného s vařenou cibulí. Vyměňovat každých 12 hodin (při popáleninách III. stupně).

Praskání kůže

Praskání kůže – nedostatek vitamínu Bw.
1) Je třeba vzít v úvahu to, co je uvedeno pod heslem „Celková avitaminóza“ a doplnit nedostatek vitamínů ve výživě.
2) Na postižená místa můžeme přikládat na několik minut vařenou cibuli.

Projímadlo

Projímadla: lněné semeno, květ smilu písečného, kůra krušiny olšové.

V

Výtoky

Výtoky (Fluor) – s výjimkou těch, které jsou vyvolané Trichomoniasis nebo kapavkou – nejsou samostatnou nemocí, nýbrž příznakem jiných někdy velmi různých nemocí. Nejčastěji jde o špatnou funkci ledvin, kromě toho se takto mohou projevovat poruchy vaječníku, blednička, anémie. Příčinu musíme zjistit a přednostně léčit. Nezávisle na tom je však možno působit i proti samotným příznakům.

1) Nať tužebníku jilmového, kořen omanu, kořen šťovíku koňského, list šalvěje – dvě lžíce bylin na půl litru vařící vody, povařit, scedit a používat k vyplachování.
2) Nať kopřivy, květ jetele – zápar (k pití).
3) Nať bazalky, květ jetele, kořen anděliky lékařské, kořen čekanky, oddenek kozlíku – lžíci bylin zalít sklenicí vody, krátce povařit a pít dva až třikrát denně. Stejný odvar je možno použít k vyplachování pochvy.

Z

Zánět mandlí

Zánět mandlí (Tonsillitis) – svědčí o tom, že v jejich okolí existuje nějaký zdroj nákazy: zánět okostice, zánět nosních dutin, plic (velmi často při špatné regeneraci sliznice dýchacího ústrojí), je tedy třeba odstranit příčinu a ne mandle, jak se to provádělo dříve a mělo to později negativní vliv na mízní uzliny.
1) Nať lebedy, nať tymiánu, list šalvěje, list máty – záparem vyplachovat ústní dutinu každé půl hodiny nebo častěji.
2) Nať třezalky, nať řebříčku, nať řepíku, smíchat, tři lžíce fazolových lusků na litr vody, nasypat lžíci směsi a nechat vyluhovat. Získaný odvar vypít v průběhu dne ve třech dávkách před jídlem.
3) Do výživy zavést saláty z čerstvé zeleniny, zvláště s cibulí, pórem a bylinné koření.
4/ Propolis – preventivně dvakrát denně 15 kapek.
5/ Lněné semeno – preventivně dvakrát denně lžíci mletého semene s medem.

Zánět močového měchýře

Zánět močového měchýře (Cystitis) – má téměř vždy sekun­dární charakter a vzniká v důsledku špatné práce ledvin, což je třeba přesně zjistit.

Příznaky: nejprve horečka, zimnice, časté a bolestivé močení v malém množství, někdy se v moči objevuje krev.

Používáme: květ chrpy, pupeny břízy, list kopřivy, list břízy, list medvědice lékařské, jalovec, semeno petržele, kořen libečku lékařského, kořen jehlice trnité, oddenek kozlíku, nať vlaštovičníku většího, nať přesličky, nať průtržníku lysého, nať zlatobýlu, nať macešky, fazolové lusky a kukuřičný klas. Smíchat tři až čtyři suroviny, kořeny, pupeny a lusky povařit, zbytek spařit a pít třikrát denně.