Home » Bylinky » Kontryhel obecný

Přírodní léčba

Kontryhel obecný

Kontryhel též nazýván: Husí nožka, alchemilka, rosička

Alchemilla vulgaris L. sp. coll.

čeleď: růžovité

Kontryhel obecný je souborný název pro několik desítek velnu podobných a systematicky často i problematických druhů, z nichž nejběžnější je kontryhel žlutozelený A. xanthochhra Rothm. Je to vytrvalá bylina s dlouhým oddenkem, pokrytým zbytky odumřelých listů, z něhož vyrůstá bohatá přízemní růžice dlouze řapíkatých, v obrysu ledvinitých 9-11 laločnatých listů, které jsou svrchu lysé, na spodní straně a řapících ochlupené, v mládí charakteristicky řasnatě složené podél hlavních žilek. Květní lodyha je 10 až 30 cm vysoká, vystoupavá až přímá a v horní části větvená. Drobné žlutozelené kvítky tvoří koncová vrcholičnatá květenství podobná klubku. Květy jsou pravidelné a oboupohlavné, se čtyřmi kališními i korunními lístky. Tyčinky jsou také čtyři, jeden pestík dozrává po oplození v nažku, uzavřenou v češuli. Kontryhel kvete vytrvale od května do září.
Vyskytuje se téměř v celé Evropě, v mírné a severní Asii a ve východní části Severní Ameriky. Na jih zasahuje až na Kavkaz a do Himaláje, na severu do Grónska. U nás je velmi hojně rozšířen; od nížin do hor na loukách, pastvinách, travnatých návsích, prameništích, ve světlých vlhčích lesích, u cest a potoků. Často roste zejména na horských loukách.
Nejčastěji se sbírá nať, někdy také listy, které poskytují dnes poměrně zřídka používanou drogu Herba resp. Folium alchemillae Listy i kvetoucí nať se sbírají od května do září a suší se běžným způsobem ve stínu, co nejrychleji a ve slabých vrstvách, poněvadž droga je velice choulostivá, snadno se zapaří a suchá je naopak, značně drobivá.
Suchá droga má původní zbarvení, je bez pachu a má svíravou nahořklou chuť. Drogu znehodnocují především jinak zbarvené částí a cizí organické příměsi.
Droga obsahuje 6 až 8 % hydrolyzovatelných tříslovin, hořčiny silice, stopy kyseliny salicylové, vitamín C a další látky.
Kontryhel byl dříve považován za důležitou, v lidovém léčitelství často užívanou rostlinu především proti průjmům, střevním katarům při silné menstruaci, špatném trávení, nadýmání, katarech dýchacích cest. plicní tuberkulóze, žaludečních vředech, cukrovce, vodnatelnosti, jaterních a ledvinových chorobách, zánětech močového měchýře, krvácení a k posílení dělohy před porodem.
Zevně se používal k omývání špatně se hojících ran, ekzémů, bércových vředu, ke kloktání při zánětech dutiny ústní a k výplachům při krvácení z nosu a výtočích. Význam mu přikládali také středověcí alchymisté, kteří při hledání zlata a „kamene mudrců“ používali tzv. nebeskou rosu – kapky vody, nápadně se třpytící v ranním slunci a sesbírané z nálevkovité báze listů. Svědčí o tom i rodový název Alchemilia.

Dodnes se v lidovém léčitelství používá jako svíravý prostředek při průjmech, při silné menstruaci a preventivně k potlačení klimakterických příznaků. Má i mírný protikřečový a močopudný účinek. Je také součástí metabolických čajových směsí používaných při redukční dietě.

Vnitřně se používá zápar ze dvou čajových lžiček řezané drogy na šálek, který se po 10 min. zcedí. Pije se neslazený dvakrát denně. Při silné a bolestivé menstruaci se doporučují dva šálky záparu denně v druhé polovině cyklu.
K zevnímu použití slouží buď zápar nebo odvar z dvojnásobného množství drogy. Ani při dlouhodobém užívání nebyly zjištěny žádné nepříznivé vedlejší účinky.

Svými účinky se kontryheli značně podobá příbuzný toten lékařský (Sanguisorba officinalis L.), známější pod lidovým názvem kominíček. Je to vytrvalá bylina vyskytující se hojně na loukách, kde je nápadná tmavohnědými až tmavě hnědočervenými hlávkami drobných květů. Sbírá se buď nať nebo častěji kořen, poskytující tříslovinou drogu Radix sanguisorbae. Droga má i protikřečové účinky a dobře se uplatňuje např. při dlouhotrvající bolestivé menstruaci.

Sbíraná část kontryhelu: nať, list
Období sběru: květen – srpen
Sušíme: rychle stínu, náchylná k zapaření
Teplota při sušení: přirozená teplota
Poměr sušení: 5:1
Forma použití: zápar, vnitřně i zevně


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *